bów w domu odbywa się za pomocą specjalnych środków wybielających, takich jak pasty, Wymaga to jednak regularności w stosowaniu, a efekty nie są tak spektakularne. Jeśli zaś chodzi o wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych to można wyróżnić dwie podstawowe metody, którymi są wybielanie za pomocą lampy oraz tak zwane wybielanie nakładkowe. Wybielanie zębów za pomocą lampy pozwala osiągnąć natychmiastowy efekt rozjaśniający szkliwo, który utrzymuje się przez wiele lat nie ingerując przy tym w strukturę zęba. Zabieg ten jest jednak dość kosztowny, a sam efekt jest osiągany za pomocą nałożenia pasty wybielającej i oświetlenia jej specjalną lampą. Jeśli chodzi zaś o wybielanie nakładkowe jest to tańsza metoda, wymagająca jednak stosowania specjalnych żeli i nakładania szyn na kilka godzin w domu.
Jakie są specjalizacje stomatologiczne
Stomatologia, która jest jednym z wielu działów medycyny, zajmuje się funkcjonowaniem jamy ustnej, zębów, przyzębia i okolic przyległych wraz ze stawem żuchwowym. Jest to szeroki dział medycyny posiada więc wiele specjalizacji, które pozwalają klasyfikować wszelkie działania z zakresu stomatologii. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje usługi z kilku różnych specjalizacji, a są to głównie chirurgia stomatologiczna, protetyka, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza. W polskim systemie można wyróżnić dziewięć różnych specjalizacji stomatologicznych, z czego jedne są oferowane przez gabinety dentystyczne, inne zaś działają w szeroko pojętym środowisku naukowym. Jednymi z najczęściej oferowanych i świadczonych usług stomatologicznych są te, które dotyczą działu stomatologii zachowawczej z endodoncją, ponieważ ta specjalizacja ma za zadanie leczenie próchnicy zębów. Inną specjalizacją, która jest dość powszechnie znana, jest profilaktyka stomatologiczna, której celem jest zapobieganie różnym chorobom zębów i jamy ustnej.
Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym
Zarówno dorośli, jak i dzieci korzystają z usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne, gdy zachodzi taka potrzeba. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest istotnym przeżyciem, ponieważ jest to pierwsze doświadczenie w gabinecie stomatologicznym, więc ważne jest, aby przebiegło w taki sposób, żeby dziecko nie bało się kolejnych wizyt. Część gabinetów stomatologicznych posiada w swojej ofercie specjalne wizyty adaptacyjne, właśnie po to, żeby dziecko mogło się oswoić z gabinetem oraz pewnymi procedurami. Rolą rodzica jest także odpowiednie przygotowanie dziecka na taką wizytę, to jest wyjaśnienie jak będzie wyglądała wizyta oraz uświadomienie dziecku, że lekarz dentysta jest po to, żeby utrzymać zęby w zdrowiu. Stres związany z pierwszą wizytą u dentysty oraz lęk przed nieznanym można zmniejszyć przez zajęcie dziecka jakąś zabawą w poczekalni przed wejściem do gabinetu. Dzięki odpowiedniemu podejściu i przygotowaniu dziecka, pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi być stresującym doświadczeniem.
Uprawnienia stomatologa
Bycie lekarzem z zawodu wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, które gwarantują posiadanie prawa do wykonywania danego zawodu. Każdy lekarz musi ukończyć odpowiednie studia medyczne wraz z wybraną specjalizacją. To samo tyczy się stomatologów i dentystów, którzy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza. Żeby zostać lekarzem dentystą trzeba ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym, jednak aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu niezbędne jest zdanie odpowiedniego egzaminu, którym jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Stomatologia jest na tyle szerokim działem medycyny, że w jej ramach można wybrać spośród aż dziewięciu specjalizacji, które na studiach odbywają się na zasadzie jednolitych modułów. Żeby poznać kwalifikacje danego lekarza dentysty najczęściej wystarczy odwiedzić stronę internetową danego gabinetu stomatologicznego, gdzie często są zamieszczone informacje o lekarzach wykonujących zabiegi stomatologiczne.