Gdzie można leczyć zęby a gdzie nie? - O dentystach

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Chorzów

Jakie kwalifikacje musi mieć dentysta

Każdy specjalista pracujący w danej dziedzinie medycyny musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, żeby mógł pracować w zawodzie. Tak samo ma się sprawa, jeśli chodzi o stomatologię. Lekarz dentysta, żeby mó

Gdzie można leczyć zęby a gdzie nie? - O dentystach Leczenie kanałowe pod mikroskopem Chorzów
gł świadczyć usługi stomatologiczne, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które zapewniają mu otrzymanie właściwego tytułu. Lekarz dentysta lub dawniej lekarz stomatolog, żeby otrzymać tytuł uprawniający do leczenia pacjentów, musiał ukończyć odpowiednie studia medyczne. Warunkiem, żeby zostać stomatologiem, jest skończenie pięcioletnich studiów dentystycznych, odbycie stażu podyplomowego oraz zdanie odpowiedniego egzaminu. Egzaminem, który zdają osoby chcące uzyskać tytuł lekarza dentysty, jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. W ramach studiów dentystycznych dostępne są różne specjalności, spośród których studenci posiadają możliwość wyboru. W zależności od wybranej specjalizacji może ona trwać od trzech aż do
sześciu lat. Wielu dentystów świadczy usługi z zakresu kilku specjalności stomatologicznych.


Powstawanie próchnicy zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty, zwłaszcza przy współczesnym stylu życia, gdzie zęby są narażone na niekorzystne działanie wielu różnych substancji. Lekarz dentysta w ramach stomatologii zachowawczej zajmuje się leczeniem ubytków w zębie powstałych na skutek próchnicy. Próchnica zębów jest to nic innego, jak infekcja bateryjna, która atakuje tkanki zęba. Do powstawania próchnicy przyczyniają się cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, ponieważ każdy z nich osobno jest niewystarczającym czynnikiem do wystąpienia infekcji. Tymi czynnikami są bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług dotyczący zarówno leczenia jak i profilaktyki próchnicy. Warto pamiętać o tym, że nieleczona próchnica może się przyczynić nawet do utraty zęba, dlatego tak ważne jest regularne chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Stomatologia zachowawcza jest szeroką specjalizacją, której centrum zainteresowania stanowi leczenie i profilaktyka próchnicy zębów.


Jakie są specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia, tak jak wiele innych dziedzin medycyny, posiada własne specjalizacje. Można wyróżnić kilka specjalności stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem zabiegów stomatologicznych. Lekarz dentysta może wykonywać zabiegi z kilku różnych specjalności stomatologicznych, przykładowo takich, jak chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja. Innymi specjalnościami wyróżnionymi w ramach stomatologii są periodontologia, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza z endodoncją. Specjalność stomatologiczną wybiera się na studiach dentystycznych, która odbywa się na zasadzie jednolitych modułów i w zależności od wybranej specjalności może trwać od trzech do sześciu lat. Można wyróżnić aż dziewięć specjalizacji stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna. Ponadto wyróżnia się jeszcze stomatologię dziecięcą, stomatologię zachowawczą, zdrowie publiczne oraz epidemiologię. Lekarz dentysta często oferuje usługi z zakresu różnych specjalności stomatologicznych.


Zadania profilaktyki stomatologicznej

Stomatologia jest szerokim działem medycyny, który dzieli się na kilka różnych specjalizacji, gdzie jedną z nich jest tak zwana profilaktyka stomatologiczna. Profilaktyka jest istotną częścią medycyny, a przedmiotem jej zainteresowań jest zapobieganie powstawaniu różnych chorób. Profilaktyka stomatologiczna ma więc głównie na celu zapobieganie powstawaniu próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej. Lekarz dentysta oferuje różnego rodzaju usługi dotyczące profilaktyki, jak chociażby instruktaże higieny jamy ustnej, wizyty kontrolne czy też profesjonalne higienizacje. Stomatologia estetyczna może również pełnić cele profilaktyczne, chociażby przy takich zabiegach, jak skaling czy piaskowanie. Profilaktyka próchnicy zębów ma bardzo duże znaczenie, ponieważ powstałe ubytki próchnicze są stałe, gdyż tkanka zęba nie posiada zdolności regeneracyjnych. Wizyty kontrolne u dentysty są istotną częścią profilaktyki stomatologicznej, ponieważ nie zawsze da się całkowicie zapobiec próchnicy, a im szybciej wykryje się dany problem, tym łatwiej będzie go wyleczyć.


Usługi z zakresu stomatologii mikroskopowej

Współcześnie stomatologia korzysta z różnych nowoczesnych sprzętów, żeby podnieść jakość wykonywanych zabiegów z korzyścią dla pacjenta. Stomatologia mikroskopowa jest idealnym przykładem wykorzystywania nowoczesnego sprzętu podczas leczenia zębów. Gabinety dentystyczne, które oferują usługi z zakresu stomatologii mikroskopowej z pewnością świadczą zabiegi na wysokim poziomie. Stomatologia mikroskopowa to nic innego, jak leczenie zębów z użyciem mikroskopu. Stosowanie mikroskopu w stomatologii posiada wiele zalet, a główną z nich jest znaczne zwiększenie precyzji i dokładności wykonywanych zabiegów. Stomatologia mikroskopowa jest używana głównie przy leczeniu kanałowym zębów, gdzie przy tego rodzaju zabiegu bardzo ważna jest precyzja i dokładne wyczyszczenie, a potem wypełnienie kanałów zęba. Użycie mikroskopu pozwala dentyście na obejrzenie stanu uzębienia w znacznym powiększeniu, co przydaje się także przy diagnostyce różnych problemów. Stomatologia mikroskopowa jest istotną dziedziną stomatologii wykorzystywaną przez dentystów.


Metody wybielania zębów

Wybielanie zębów jest zabiegiem wykonywanym typowo w ramach stomatologii estetycznej, której celem jest poprawa wyglądu uzębienia. Gabinety stomatologiczne często oferują dwie podstawowe metody wybielania zębów, a są to wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Obydwie metody różnią się od siebie znacząco, jeśli chodzi o sposób ich przeprowadzenia, koszt oraz właściwości. Wybielanie gabinetowe jest znacznie szybsze i polega na utwardzeniu odpowiednią lampą wcześniej nałożonej substancji wybielającej, a sam zabieg jest całkowicie przeprowadzony w warunkach gabinetowych. Inną metodą jest wybielanie nakładkowe, które trwa dłużej oraz wymaga indywidualnej pracy pacjenta w domu. Metoda wybielania nakładkowego polega na wykonaniu specjalnych nakładek, które pacjent sam zakłada na zęby w domu z odpowiednim środkiem wybielającym. Każda z metod wybielania przeprowadzona przez dentystów posiada własne zalety. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaką metodę powinniśmy się zdecydować, lekarz dentysta jest osobą, u której możemy zasięgnąć porady.