Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - O dentystach

Implantologia Bytom

Pochodzenie słowa stomatologia

Etymologia to inaczej dziedzina językoznawstwa zajmująca się pochodzeniem danych słów w języku. Słowo stomatologia, tak samo jak wiele innych słów, posiada swoją własną etymologię, czyli pochodzenie. Stomatologia jest słowem wywodząc

Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - O dentystach Implantologia Bytom
ym się ze starożytnej greki z połączenia takich słów, jak stoma oznaczającego usta oraz logia oznaczającego naukę. Stomatologia jest więc nauką o ustach, czyli nauką o całej jamie ustnej i jej okolicach. Dentystyka z kolei wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Ze słów stomatologia oraz dentystyka utworzono nazwy zawodów, takie jak stomatolog oraz dentysta. Współcześnie lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog posiadają taki sam zakres uprawnień, a nazwy te mogą być używane naprzemiennie. Wcześniej jednak dentysta posiadał mniejszy zakres wiedzy i przeprowadzania zabiegów, niż stomatolog. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie tych tytułów i obecnie osoby kończące studia dentystyczne otrzymują tytuł lekarza dentysty, który posiada takie same uprawnienia jak stomatolog.


Nakładkowe wybielanie zębów

Wiele osób decyduje się na usługę wybielania zębów oferowaną przez gabinet stomatologiczny w ramach stomatologii estetycznej. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje wybielania przeprowadzane przez dentystę, a są to wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Głównym celem wybielania zębów są cele czysto estetyczne mające poprawić wygląd naszego uzębienia. Wybielanie nakładkowe jest dłuższą, ale znacznie mniej inwazyjną metodą niż wybielanie gabinetowe. Dobry dentysta z pewnością udzieli fachowej porady i pomoże wybrać odpowiedni do naszego uzębienia rodzaj wybielania. Wybielanie metodą nakładkową polega na wykonaniu odpowiedniej formy, którą później pacjent nakłada w domu wraz z specjalną pastą wybielającą na określony przez dentystę czas. Cała procedura wybielania może trwać kilka tygodni, jednak jest to mniej inwazyjna metoda, a skutki takiego wybielania są długotrwałe. Największą zaletą tego rodzaju wybielania jest więc trwałość efektu oraz niska inwazyjność w strukturę szkliwa.


Na czym polega Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu

Dobry gabinet stomatologiczny korzysta z najnowocześniejszych technologii, czego wyrazem jest oferowanie usługi Digital Smile Design. Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu, jak można się domyślić z samej nazwy, polega na zaprojektowaniu uśmiechu wraz ze współpracą z pacjentem na podstawie fotografii. Zadaniem Digital Smile Design jest pokazanie pacjentowi jakich rezultatów może się spodziewać po zakończeniu leczenia stomatologicznego. Projekt jest wykonywany za pomocą nowoczesnej technologii przez specjalistę, a w całym procesie uczestnicy także pacjent, ponieważ to jego oczekiwania mają zostać spełnione. Dzięki wykorzystaniu Digital Smile Design każdy etap przeprowadzonego leczenia stomatologicznego jest starannie zaplanowany i dopasowany do potrzeb oraz oczekiwań pacjenta. Wykorzystywanie nowoczesnych technologii w stomatologii bywa więc niezwykle przydatne, czego dowodem jest Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu. Dzięki możliwości projektowania uśmiechu dentysta doskonale wie, jaki rodzaj leczenia powinien zostać wprowadzony żeby pacjent był zadowolony z efektu.


Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna

Stomatologia jest na tyle obszerną dziedziną medycyny, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji zajmujących się wykonywaniem określonych zabiegów dentystycznych. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest chirurgia stomatologiczna. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz jej okolic, a sama specjalizacja pochodzi z pogranicza dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia oraz chirurgia. Zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym w ramach chirurgii stomatologicznej to usuwanie zęba, ewakuacja ropnia oraz montowanie implantów. Chirurgia stomatologiczna stanowi szeroki oraz istotny dział stomatologii, zajmujący się wykonywaniem zabiegów operacyjnych w obrębie jamy ustnej oraz w okolicach twarzoczaszki. Można wyróżnić wiele zabiegów wykonywanych w ramach tej specjalności. Dentysta zajmujący się wykonywaniem zabiegów chirurgicznych musi posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności. Najczęściej wykonywanymi zabiegami w ramach chirurgii stomatologicznej są ekstrakcja zęba, leczenie ropni oraz odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku.